Reklama:

Co jest nie tak z górnośląskim futbolem?

Na to pytanie spróbował odpowiedzieć m.in były i obecny szkoleniowiec Piasta.

Niedawno odbyło się spotkanie ważnych osobistości śląskiej piłki. Debatowano nad tym co potrzeba, aby kluby z naszego regionu w przyszłości walczyły o najwyższe cele. – Liczy się umiejętny dobór piłkarzy. Głodnych sukcesu, chcących udowodnić swą wartość. Ludzie bez nazwisk, ale ,,nakręcani” przez kolejne zwycięstwa. – takich zawodnikow według Waldemara Fornalika powinny szukać drużyny ze Śląska.

Podobne zdanie na ten temat ma Marcin Brosz. – Po pierwsze – szkolenie młodych, odpowiednio wyselekcjonowanych i głodnych wygranej. Po drugie – baza. Po trzecie – metody treningowe dostosowane do wymagań dzisiejszej młodzieży, którą trzeba zainteresować piłką, oderwać od innych atrakcji. No i po czwarte – nowoczesne technologie wspierające trening. – wyliczył 44-latek pracujący przy Okrzei w latach 2010-2014.

Są miasta dotujące kluby milionami, ale zimą na sztuczną murawę trzeba z nich jeździć na Stadion Śląski albo do Kamienia. Są pieniądze na zawodnika ściąganego z krańca świata, a nie ma trenerów pracujących z dziećmi. – dodał Fornalik.

Selekcjoner reprezentacji U-20 widzi jedno wyjście z tej sytuacji. – Na Śląsku nigdy nie będzie natomiast tyle pieniędzy, by kupować zawodników drogich i ,,ogranych” w świecie. Za to talentów mamy w regionie tyle, że aż się prosi, by to właśnie szkolenie młodzieży budowało wartość klubów. A kluczem będzie zatrzymanie u nas 12-14-latków, dziś masowo kaperowanych przez kluby z innych stron Polski, kuszące dobrą bazą, internatem itp. – stwierdził Dariusz Gąsior.

Pierwsze kroki ku temu zostały już podjęte. Henryk Kula wyjawił, że rozpoczęto rozmowy z Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym o utworzeniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej akademii, która pozwoliłaby szkolić tutejszą młodzież tak samo, jak to się robi np. w stolicy czy Poznaniu. Trwają także rozmowy z Urzędem Marszałkowskim nad przyznawianiem stypendiów najzdolniejszym, młodym zawodnikom.

Źródło: Katowicki sport

Powiązane:

Marcin BroszWaldemar Fornalikwywiad

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKPrint this page

Komentarze