Reklama:

Relacja z Zabrza: ściśle strzeżona forteca i lokalny patriotyzm

To wyjątkowa relacja, bo przeprowadzona po meczu, na którym zabrakło Kibiców Piasta. Jest jednak kilka kwestii, o których należy wspomnieć, dlatego pokusiłem się o krótkie podsumowanie.

Nie ukrywam, że na mecz z Górnikiem czekałem bardzo długo i w końcu się doczekałem… Problem polega na tym, że łatwiej można załatwić bilet na finał Ligi Mistrzów niż akredytacje foto na mecz w Zabrzu. W tygodniu poprzedzającym derby wysłaliśmy wnioski akredytacyjne za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie oficjalnej Górnika. W piątkowy wieczór zostałem poinformowany, że w związku z awarią serwera (?) nasze wnioski nie zostały dostarczone. Nazajutrz rano napisałem do rzecznika prasowego zabrzan maila z prośbą o przyznanie mi akredytacji (chciałem przez to uniknąć kolejnych ?awarii?). Po chwili dostałem odpowiedź. Rzetelne biuro prasowe ? pomyślałem w pierwszej chwili, a tam: ?Biuro Prasowe Górnika Zabrze informuje, że nie otrzymał Pan akredytacji na mecz T-Mobile Ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze i Piastem Gliwice. Zgodnie z zasadami przyznawania akredytacji prasowych na mecze Górnika w sezonie 2012/13, Biuro Prasowe może odmówić przyznania akredytacji bez podania przyczyn. Pozdrawiam.?. Na szczęście jeden telefon do Pana rzecznika wystarczył aby z wielką łaską przyznał naszemu serwisowi JEDNĄ akredytację. Co ciekawe na liście akredytowanych znajdującej się na stronie Górnika można było znaleźć… czterech fotoreporterów.

relacja1

Poniedziałek, godzina 17:15 wyjazd do Zabrza. Po znalezieniu bramy nr 10 i miejsca na parkingu, odebrałem koszulkę FOTO i udałem się w stronę wejścia na murawę. To bardzo dziwne uczucie, gdy dookoła Ciebie sami Żabole…

Miejscowi przygotowali oprawę a doping był prowadzony na miarę możliwości modernizowanego obiektu. Nie brakowało bluzgów w stronę Piasta i naszych piłkarzy.

Każdy chyba wie jak wyglądał mecz, więc pominę ten punkt relacji.

Najlepsze działo się po ostatnim gwizdku. Panowie z ochrony popisali się po raz kolejny wyczuciem sytuacji. Napisałem ?po raz kolejny?, bo to ta sama firma co ochrania mecze przy Okrzei. Tym razem stwierdzili, że fotoreporterzy nie mogą opuścić swoich miejsc za bramkami gdy piłkarze świętują zwycięstwo (w zasadzie naszą porażkę) z kibicami. Mnie to tam różnicy nie robi, czy zrobię im jakieś zdjęcie czy nie, ale po drugiej stronie boiska stali pracownicy gazet, portali internetowych itp., którzy za takie ujęcia dostają pieniądze. Akurat tego dnia ochrona stwierdziła, ze prasa chyba jednak stwarza zagrożenie piłkarzom (błysk lampą może oślepić)…

Punkt kulminacyjny miał mieć miejsce dopiero na konferencji prasowej, kiedy uśmiechnięty Dariusz Dudek po wywiadzie dla C+ przyszedł do sali, gdzie już wszyscy na niego czekali. Szczerze mówiąc to spodziewałem się, że przeprosi Kibiców za to, że musieli to oglądać, ale drugi trener Pasta powiedział tak: Chciałbym pogratulować trenerowi Nawałce zdobycia trzech punktów. Górnik je dzisiaj wywalczył i wiem, że są one dla zabrzan bardzo cenne i ważne. Z tego co widziałem, choćby na prezentacji Górnika, zespół ten chce walczyć o miejsce 1-3, o puchary. Życzę tego Górnikowi, teraz już po meczu. Myślę, że ten regionalny patriotyzm trzeba trzymać i jak najbardziej życzę Górnikowi, aby zagrał w europejskich pucharach. Nasze cele są inne. Jesteśmy drużyną na dorobku. Po udanej rundzie jesiennej, gdzie zdobylismy 22 punkty wszyscy chcieliby nas widzieć na miejscach 1-3, ale tak sie nie da. Na to trzeba czasu i dużo pracy. W tym sezonie naszym celem jest utrzymanie ekstraklasy dla Gliwic.

Ocenę tych słów pozostawiam Wam… Natomiast ja byłem zdruzgotany. Widziałem Piasta, który przez cały mecz nie potrafił zawiązać choćby pół składnej akcji… O najlepszy komentarz pomeczowy pokusił się Jakub Świerczok – ?mogło być 6:0?. Trzeba przyznać, że nie wyolbrzymił.

Z całym szacunkiem dla pracy Pana Dudka jaką włożył wraz z trenerem Broszem w awans do ekstraklasy i poprzednią rundę, ale zwyczajnie coś mu się chyba pomyliło. Jaki patriotyzm lokalny? Co Nas interesuje pozycja Górnika na koniec sezonu? Nas interesuje, żeby Piast był jak najwyżej. Skoro waszym celem jest utrzymanie, to uważacie, że możecie już spocząć na laurach?

Odpowiadając na pytania dziennikarza z Przeglądu Sportowego, trener Dudek tłumaczył urazy piłkarzy podczas okresu przygotowawczego różnicom warunków pogodowych pomiędzy Hiszpanią a Polską… Skoro to taki dyskomfort, to czemu nie siedzieliście w Kamieniu? Tam temperatura była podobna do tej w Gliwicach. Inne kluby jeżdżą na obozy do Turcji, Hiszpanii itd. i nikomu się z tego powodu krzywda nie dzieje. Prawda jest taka, że jednak coś chyba zostało spieprzone skoro po okresie przygotowawczym mamy więcej kontuzjowanych niż po rundzie jesiennej.

Rozumiem, że Pan Dariusz Dudek może czuć sympatię do Górnika Zabrze, gdyż pochodzi z Knurowa, ale to co dzisiaj powiedział na konferencji to skandal. Zamiast przyznać się do błędu, to pochwalił sztab szkoleniowy za to, że w dzisiejszym meczu mógł wystąpić Radek Murawski! Fajnie, że mógł zagrać chłopak z Sikornika, który być może już niedługo będzie wizytówką Piasta w Polsce, lub nawet w Europie (czego mu życzę), ale nas interesuje przede wszystkim wynik, szczególnie tego meczu.

Dla rozluźnienia atmosfery:
DSC_0025

PS. Darkowi Treli powinni postawić pomnik.

Powiązane:

Górnik Zabrzestadionwyjazd

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKPrint this page

Komentarze

Poprzedni
Cracovia
Cracovia
2
WYJAZD
PIAST
PIAST
1
Następny
PIAST
PIAST
?
DOM
Pogoń
Pogoń
?
Kwiecień 2018
1. MIKE84 18
2. krzys23345 14
3. Mucha 14
4. dvlii 12
5. Borys 8
6. Dawidd2-d1 8
7. konieczko18 8
8. ZABA1975 7
9. danielo39 2
10. piastunkaodlat 2